דיאטה
תפריט דיאטה
מאי 29, 2019
ניתוח קיצור קיבה
מאי 29, 2019

השתלת שיער היא טכניקה כירוגית המתבצעת במטרה להשתיל שיער באזורים קירחים בגוף האדם  הטכניקה מתבצעת על ידי הסרת עור  המכיל זקיקי שיער או הוצאת זקיקים יחידים מאזור אחד בגוף (האזור התורם) והשתלתו באזור קירח (האזור המקבל). בטכניקה זו משתמשים בעיקר על מנת לטפל בהתקרחות של גברים, שבעזרתה שתלים המכילים זקיקי שיער העמידים גנטית להתקרחות, לרוב מהחלק האחורי של הקרקפת  מושתלים על קרקפת קירחת.

טכניקה זו משמשת גם לשחזור ריסים  גבות  ושיער הזקן  כמו גם לכיסוי צלקות  שנגרמו על ידי תאונות וניתוחים כגון מתיחת פנים  או השתלות שיער קודמות. מאחר ששיער גדל באופן טבעי בזקיקים המכילים מקבצים של 1–4 שערות, הטכניקות המתקדמות ביותר כיום כוללות השתלת “יחידות זקיקי שיער” אלו בקיבוץ הטבעי שלהן., כלומר, מכל זקיק יוצאים כמה שערות, לפיכך, השתלות שיער מודרניות יכולות להשיג מראה טבעי.

השתלת שיער בשיטה הבסיסית FUE ו- FUT

שיטה שפותחה לפני שנים רבות, השיטה הבסיסית של הוצאת שיער מחלקה האחורי של הקרקפת והעברתו לאזור הדליל משיער. בעבר, מילוי האזור שסובל מבעיות נשירת שיער או התקרחות היה באמצעות השתלת קבוצות של שערות באופן כזה שאמנם מילא את האזור הדליל, אולם ניתן היה להבחין באופן ברור במי שעבר השתלת שיער. בישראל החלו לבצע השתלות שיער בשיטת FUE בשנת 2002.

שיטות מודרניות להשתלת שיער

היום קיימות שיטות שונות ומתקדמות לביצוע השתלת שיער, המשתנות בהתאם לאופי ההשתלה המבוקשת, לכמות וגודל השתלים המושתלים, לציוד הרפואי בו נעזר הרופא, לאופן הוצאת השערות מהאזור התורם ולדרך שבה מושתלות השערות במיקומן החדש. השיטה הנפוצה ביותר להשתלת שיער היא (FUT(Follicular unit transplantation. השתלה זו נעשית על ידי הוצאת רצועת עור עם שערות מחלקה האחורי של הקרקפת והפרדת יחידות השיער תחת מיקרוסקופ באופן מדויק ליחידות שיער של 2–4 שערות הצומחות יחד. בזמן שהמטופל שוכב על הגב, מבצע הרופא נקבים קטנים באזור בו מתוכננת השתלת השיער ולשם מחדירים את זקיקי השיער שהופרדו והוכנו קודם על ידי צוות רפואי מיומן.

שיטה נוספת להשתלת שיער היא FUE אשר מהווה בעצם את השדרוג של שיטת ה- FUT. בשיטה זו הרופא מוציא זקיק שיערה מהאזור התורם באמצעות מחט בעלת קוטר מיניאטורי ובאמצעות מכשיר מיוחד משתיל אותה באזור המקריח. לעומת ה- FUT לאחר השתלת שיער בשיטת FUE לא נשארת צלקת וההחלמה אורכת כ- חמישה ימים, לפי שמחליטים לבצע השתלת שיער חשוב ליצור קשר עם רופא מומחה ולקבל מידע אודות השתלת שיער בשיטת FUE. לפי שטח האזור הנתרם נקבעים כמות הזקיקים הנחוצה, ברור שהמטרה היא להשתיל כמות רבה ככל האפשר על מנת ליצור צפיפות, ברם, לא תמיד האזור התורם מספק כמות זאת, יתרה מכך תיתכן דחיה של עד כ 20 אחוז מהזקיקים. ניתן לבצע יותר להשתלה אחת, ישנם שמעדיפים צפיפות בחלק מהקרחת ולאחר משתילים שוב באזור נוסף אם האזור התורם מאפשר להוציא עוד זקיקים באופן שלא יראו קרחות.

תופעות לוואי

תופעת לוואי שכיחה בקרב השתלת השער שבדרך כלל זמנית היא “שיער דליל” קרחות גם הן נפוצות, כחמישים למאה שערות בכל יום ניתן לאבד  לאחר-ניתוח, בקרב 5% מהמושתלים נראה שיהוק. תופעות לוואי נוספות כוללות נפיחות של תחומים כגון קרקפת או מצח אם זה הופך להיות בגדר אי-נוחות, תרופות עשויות להקל על הנפיחות. בנוסף לכך המטופלים אמורים להיות זהירים  גירוד עלול לגרום להיווצרות גלדים כדי להקל על הגירוד ניתן להשתמש בקרם לחות או שמפו עיסוי

טרנד השתלות השיער בטורקיה: התהליך, הסיכויים והסיכונים

ישראלים רבים יטוסו בחגים לבצע השתלת שיער בטורקיה, שהפכה למעצמה בתחום. הפיתוי גדול: במקום לשלם כפול בארץ, התייר הישראלי זוכה לשרות VIP הכולל מלון על חשבון הברון – ובעיקר הבטחה לחזור לארץ עם מראה צעיר ושעיר יותר. אלא שמבדיקת מאקו עולה כי רוב הטיפולים בטורקיה אינם מבוצעים בידי רופאים, ומומחה בתחום מזהיר: “רוצים זול? קחו בחשבון שאתם יכולים לצאת מזה ביוקר”